Ağız ve Diş Sağlığı

Ağız ve Diş Sağlığı

Estetik açıdan ve sağlığımız açısından en önemli alanlardan birisi Ağız ve Diş Sağlığı olarak karşımıza çıkmaktadır. Diş eti, ağız ve diş problemleri ile ilgilenen bu bölümde ciddi tedavi yöntemleri gerçekleştirilmektedir. Estetik açıdan da ciddi kaygılara neden olan olumsuzlukların yok edilmesi için uygun bir tedavi yöntemi belirlenmektedir. Genel anlamda sağlığınızı da etkileyebilecek olan Ağız ve Diş Sağlığı alanında güvenilir uzman doktorlardan randevu almanız gerekmektedir. Profesyonel hizmetleri sunan sağlık merkezleri ve diş hekimleri sayesinde endişe duymadan karar verebilirsiniz.

Ağız ve Diş Sağlığı Hangi Hastalıklar Bakar?


Ağız ve Diş Sağlığı bölümünde incelenen hastalıkların kendi içerisinde gruplara ayrıldığını belirtebiliriz. Buna göre faaliyet alanına giren bazı hastalık türleri ve verilen hizmetler şu şekildedir:


 • Koruyucu Diş Hekimliği ile erken teşhis,
 • Alt ve üst çene uyumsuzluklarının giderilmesi için Ortodonti hizmetleri,
 • Diş eti kanaması, iltihaplanma, kızarıklık, şişme ve diş sallanması gibi problemler için Periodontoloji,
 • Çocuklarda görülen ağız ve diş sorunları için Pedodonti,
 • Çene kemiklerinde oluşan hastalıklar ve yaralanmalarda Ağız ve Çene Cerrahisi,
 • Dişlerin canlılığını yitirmesine neden olan pulpa dokusunun tedavisi için Endodonti,
 • Diş kökünün sebep olduğu sinüs enfeksiyonlarının Maxillary Sinus (maksiller sinüs) tedavisi
 • Görünüm açısından soruna yol açan çarpık dişler ve şekil bozukluklarında, estetik gülüş Hollywood Smile ise Estetik Diş Hekimliği alanları hizmet vermektedir.
Ağız ve Diş Sağlığı Tanısı ve Tedavileri

Ağız ve Diş Sağlığı bölümünde genel anestezi altında veya sedasyon işleminin ardından hastalarda bazı tedaviler gerçekleştirilmektedir. Diş hastalıklarında tanı konmasını sağlayan tetkiklerin ardından uygun bir tedavi planı sunulmaktadır. Uzman doktorlarınız tarafından gerçekleştirilecek uygulamalar arasında ön plana çıkanlar:

 • Kist ve tümörlerle mücadele için cerrahi operasyonlar,
 • Kanal tedavisini kapsayan Endodonti tedavisi,
 • Yapay dişlerin yerine konmasını sağlayan ve eksikliklerin giderilmesi için uygulanan İmplant,
 • Çene çapraşıklıklarının giderilmesiyle estetik görünümü kazandıran Ortodonti,
 • Zirkonyum maddesinin kullanılmasıyla oluşturulan kaplamalar için protezlerdir.

Ağız ve Diş Sağlığı İçin Sedasyon Uygulaması Güvenilir Mi?


Hastanın diş tedavileri esnasında bilincinin açık olmasını sağlayan sedasyon işlemi anestezi uzmanı doktorlar tarafından yapılmalıdır. Böylelikle hastaya vereceği komutların yerine getirilmesi mümkün hale gelmektedir. Diğer yandan hastanın nabız ve tansiyon değerlerinin sürekli kontrol altında olması gerekmektedir. Peki ya bu işlemin ne kadar güvenilir olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Ağız ve Diş Sağlığı İçin Sedasyon Uygulaması Güvenilir Mi? Sorusunun yanıtını alabilmek için uzman doktorlarınıza ve güvenilir diş sağlığı merkezlerine başvurmanız gerekmektedir.

Hastanın yaşına ve durumuna göre ayarlanacak olan dozlarda ilaçların verilmesiyle sedasyon altında uygulamalar gerçekleştirilir. Tek seanslık dolgu gibi işlemler için ideal bir uygulamadır. Bu yöntem sayesinde hastanın diş tedavilerine karşı yaşadığı korku ve endişe duyguları yok edilmektedir. Daha güvenli ve sağlıklı biçimde tedavi olmasına olanak verilmektedir. Daha az ağrı hissetmesini sağlayan bu yöntem ile süreç stresten uzak bir şekilde tamamlanır. Böylece ani şekilde gelişen reflekslerin ortadan kaldırılması mümkün hale gelir.

Ağız ve Diş Sağlığı Bölümünde Hizmet Veren Doktorlarımız


apex cerrahi

Dt. Anıl GÜREL


diş doktoru selçuk yılmaz

Dr. Dt. Selçuk YILMAZ