Beslenme ve Diyetetik Nedir?


Toplumda yeterli ve dengeli beslenmenin kazanılması ve sağlıklı bir şekilde devam ettirilmesi amacıyla hizmeti veren bölüm Beslenme ve Diyetetik şeklinde karşımıza çıkmaktadır. Yaşam boyunca kaliteli evrelerin elde edilmesi için belirli eğitimler çerçevesinde yenilikçi adımlar atılmaktadır. Diyetisyenlik eğitimini alan kişilerin mesleklerine dair bilgilerini uygulamaları, değerlendirmeleri, yorumlama veya problem çözme yetisini kazanmaları amacıyla çeşitli uygulamalara yer verilmektedir. Böylelikle sahip olacakları bilgi birikimlerini uygulama aşamasında disiplinli bir çalışma temposunu kazanmaktadırlar. Beslenmenin toplu olarak yapıldığı kreş, okul, yemekhane, yiyecek servisleri ve çeşitli kurumlarda sunulan hizmetler sayesinde sağlıklı bir yaşamı elde edebilirsiniz.

Sağlığın korunmasında, iyileştirilmesinde ve yaşam konforunun üst seviyelere çıkmasında etkili olabilecek niteliklerin ele alınmasına olanak veren Beslenme ve Diyetetik bölümü sayesinde öğrencilerin evrensel düşüncelere sahip olması için gerekli özen gösterilmektedir. Belirli standartlara uygun olacak şekilde Diyetisyenlik mesleğinin hak edilmesi için çaba harcanmaktadır.

Beslenme ve Diyetetik Eğitimi Kaç Yıl Alınır?

Üniversitelerin 4 yıllık lisans bölümleri arasında yer alan Beslenme ve Diyetetik Eğitimini tamamlayan kişilerin diyetisyen veya beslenme uzmanı unvanını elde etmeleri mümkündür. Diyetetik bölümünü okuyan öğrenciler anatomi, fizyoloji, toplum beslenmesi, beslenme ilkelerini uygulanması ve mikrobiyoloji gibi pek çok dersten başarılı olmalıdırlar.

Beslenme ve Diyetetik Çalışma Alanları Nedir?

Geniş bir çalışma sahasını elde edecek olan bu kişilerin sağlık sektörüne yönelik meslek gruplarında ve sağlık merkezlerinde çalışmaları mümkündür. Hastanelerde, onkoloji ve diyabet bölümlerinde, zayıflama merkezlerinde veya yemek firmalarında çalışmak üzere istihdam edilirler. Beslenme ve Diyetetik bölümünün hangi alanlarda çalıştığını merak ediyorsanız, bazı önemli detayları aktarıyoruz.


  • Yönetici diyetisyenlik mesleğini elde edebilir,
  • Beslenme ve besin gruplarıyla ilgili hizmet veren özel ya da kamu kuruluşlarında görev alabilir,
  • Yaşlıların bakımı için hizmet veren huzurevi ve bakımevi gibi alanlarda, halk sağlığını ilgilendiren aile sağlık merkezlerinde görev almaları sağlanmaktadır,
  • Özel diyet polikliniklerinde veya diyabet eğitim merkezlerinde ya da,
  • Yataklı tedavi eden tüm kurumlarda hizmet vermeleri mümkündür.

Beslenme ve Diyetetik İle Kişiye Özel Beslenme Programı

Beslenme politikalarının ortaya konmasında etkili bir şekilde hareket eden ve yol gösteren kişilerin çalıştığı Beslenme ve Diyetetik ile kişiye özel beslenme programları geliştirilmektedir. Böylelikle beslenme sorunlarının ortaya çıkarılması ve çözümlenmesi mümkün olmaktadır. Öncelikli ihtiyaçların tespit edilmesi ve beslenmenin sağlıksız bir şekilde devam etmesine neden olan faktörlerin ortadan kaldırılması için uzmanlıkla çalışılmaktadır.

Toplumda beslenme konusunda daha bilinçli davranılmasını hedefleyen ve buna yönelik hizmetleri veren Beslenme ve Diyetetik bölümünde birkaç aşamadan oluşan eğitimlerin başarıyla tamamlanmasına özen gösterilmektedir. Sizler de hastanelerde veya sağlık merkezlerinde hizmet veren bu poliklinik için oluşturacağınız randevular sayesinde daha sağlıklı bir yaşama kavuşabilirsiniz. Var olan beslenme düzeninizin iyileştirilmesini sağlayacak uzman diyetisyenler yardımıyla gereksinimlerinizi öğrenebilirsiniz. Farklı yaşlara göre ve hastalıklara özgü diyetlerin ortaya konmasında sağlıklı sonuçlar elde edilecektir.

Beslenme ve Diyetetik Bölümünde Hizmet Veren Diyetisyenlerimiz


apex cerrahi

Dyt. Sibel YILDIRIM