Beyin ve Sinir Cerrahisi


Beyin ve Sinir Cerrahisi Nedir?


Beyin ve Sinir Cerrahisi aynı zamanda tıbbi ismi ile Nöroşirürji alanında hangi hizmetleri alabileceğinizi ve hangi hastalıkların bu alanda inceleneceğini merak ediyor olabilirsiniz. Beyin ve omurilik dokusunun zedelenmesine neden olan vakaları incelemektedir. Diğer yandan ise dokuların tümörler nedeniyle baskı altında kalması halinde çözüm üretmektedir.

Beyin ve Sinir Cerrahisi Hangi Hastalıklara Bakar?


Çocuklarda ve yetişkinlerde görülen hastalık bulgularını inceleyen, tetkikleri tamamlayan ve neticesinde ise tanı koyan bir alandır. Sizler de Beyin ve Sinir Cerrahisi bölümünde hangi hastalıkların tedavi edildiğini merak ediyorsanız, bazı önemli rahatsızlıkları paylaşıyoruz. İşte bu bölümde incelenebilecek hastalıklardan bazıları:

İşte bu bölümde incelenebilecek hastalıklardan bazıları:

  • Beyin ve omurgada meydana gelen tümörler
  • Bel ve boyun fıtıklarının seviyeleri ve tedavisi
  • Anevrizma oluşması,
  • Doğumsal sinir sistemi rahatsızlıkları,
  • Hidrosefali ve diğer çocukluk dönemi hastalıkları,
  • Sinir sıkışması ve karpal tünel sendromu,
  • Beyin ve omurga yaralanmaları ile beyin kanaması şeklindedir.

Anne karnından itibaren 18 yaşına kadarki çocukluk dönemlerinde oluşan beyin ve omurilik hasarlarında başvuracağınız bir alandır. Kafasında şekil bozukluğunun meydana gelmesi, beyinde su toplaması, epilepsi hastalığı veya beyin omurilik sıvısının artışı gibi rahatsızlıklar için tedaviler teknolojik yöntemlerle gerçekleştirilmektedir.

Yetişkinlerde ise 4. evreye kadar ulaşabilen beyin tümörlerinde büyüme oranlarına ve dokuya verdiği zarara göre farklı yöntemlerle cerrahi girişimler ve tedaviler gerçekleştirilmektedir. Beyin kanaması, inme, bilinç kaybının oluşması, omurga hastalıkları ve travmalar için vakit kaybetmeden uzman bir hekimden randevu almanızı öneriyoruz.

Beyin ve Sinir Cerrahisi Tedavi Yöntemleri Nedir?


Beyin ameliyatları için tercih edilen bazı teknolojik yöntemler bulunmaktadır. Tanı ve teşhis aşamasında öncelikle MR ve BT gibi testler istenmektedir. Hastalıkların tekrar etmemesi için en gelişmiş teknolojik yöntemlerden olan O-arm cihazı sayesinde hasta daha düşük oranda radyasyona maruz kalmaktadır. Beyin tümörlerinde hasarlı dokuları ve bölgeyi 3 boyutlu gösteren Nöravigasyon teknolojisi ise diğer bir yöntemdir. Ameliyat başlamadan önce hastanın felç kalma riskini gösteren işlemin Nöromonitörizasyon olarak adlandırıldığını belirtebiliriz. Ulaşması zor olan alanlara ışık tutan teknolojik cihaz ise Nöroendoskopi şeklinde adlandırılır. Nerede olduğunun tespit edilmesinin ardından beyin tümörlerinin yok edilmesinde Gamma Knife adı verilen bir işlem uygulanır ve bu sayede ışınlarla tedavi gerçekleştirilir.

Ameliyat süreçlerini en iyi şekilde değerlendirecek Beyin ve Sinir Cerrahisi uzmanı doktorlarınızın tavsiyelerine uymanız son derece önemlidir. Ameliyat sonrasında tedavinizin devam edip etmeyeceğine dair en net bilgileri bu sayede alabilirsiniz. Gerekli tavsiyeleri aktaracak olan uzman doktorlar sayesinde en gereken tedavi planı oluşturulacaktır.

Beyin ve Sinir Cerrahi Bölümünde Hizmet Veren Doktorlarımız


doktor ahmet celal iplikçioğlu

Prof. Dr. Ahmet Celal İPLİKÇİOĞLU