Biyokimya – Mikrobiyoloji


Biyokimya-Mikrobiyoloji


İnsan vücudunda meydana gelen hastalıklarda biyokimyasal mekanizma üzerinde bazı çalışmaların yapılmasını sağlayan bölümdür. Biyokimya-Mikrobiyoloji ile hastalıklara karşı tedbir alınması mümkün hale gelmektedir. Tanı konmasını, tedavilerin takip edilmesini, vücuttan alınan bazı örneklerin incelenmesini sağlamaktadır. Uygun şartlar altında gerçekleştirilecek testler ve analizler ile organların son durumları hakkında bilgi sahibi olunmaktadır.

Test seçimlerinin yapılmasında ve sonuçların yorumlanmasında uzman hekimlerden yardım alınmaktadır. Faaliyetlerini sürdüren Biyokimya-Mikrobiyoloji bölümü ile tıp alanlarına özgü olan bilimlere başvurulmaktadır. Bilimsel gelişmelerin ve tüm yeniliklerin uygulanabildiği bir alan olarak ön plana çıkmaktadır.

Biyokimya-Mikrobiyoloji İncelemeleri Nedir?


Yaşamsal faaliyetler için son derece önemli olan ve sağlıklı biçimde çalışması gereken organlarda meydana gelen sorunlara yönelik incelemeler gerçekleştirilmektedir. Laboratuar ortamlarında yapılan tetkikler yorumlanması neticesinde, gözle görülmeyecek kadar küçük canlıların incelenmesi için uygun cihazlardan ve teknolojik yeniliklerden faydalanılmaktadır. Parazitlerden ve mantar gibi zararlıların neden olduğu hastalıkların kolaylıkla tespit edilmesine olanak verilmektedir. Hastadan alınacak olan kan örneklerinin, gaita veya idrar örneğinin ve sürüntülerin sonuçlarına yer verilmektedir.

Bu alanda gerçekleştirilen bazı testler ve incelemeler şu şekildedir:

 • Mikroskobik (boğaz, burun ve kulak kültürü, göz ve idrar kültürü, sperm kültürü, prostat sıvı kültürü vb.)
 • Hematolojik (Tam kan sayımı ve CRP, periferik yayma, ince yayma veya kalın damla vb)
 • TBC ve Moleküler Testler (Verem için idrar, balgam veya BOS gibi.)
 • Serolojik Testler (Brucella, Gruber Widal vb.)
 • Virolojik Testler (Dışkıdan örnek alınması şeklindedir)
 • Elisa Testleri (Hepatit, Anti HCV ve Anti HIV benzeri)
 • Kan Merkezi (Kan grubu, Rh Subgruplar vb.)
 • Parazit Testleri (Dışkıdan alınacak önekler ile gizli kan ve parazit aranmasıdır.)

Biyokimya-Mikrobiyoloji Analizleri Nelerdir?


Hastalıkların daha çabuk fark edilmesi için belirli değerler üzerine analizler yapılmaktadır. Biyokimya-Mikrobiyoloji Analizleri arasında yer alanlar ise:

 • Hormonlara yönelik analiz yapılması,
 • Metabolizma üzerinde analizlerin gerçekleştirilmesi,
 • RIA analizlerine yer verilmesi,
 • İdrar testlerinin yorumlanması ve analizi,
 • Tam kan sayımını yapılması şeklindedir.

Biyokimya-Mikrobiyoloji Kimler Çalışmaktadır?


Hematoloji, Endrokrinoloji, Koagülasyon, İmmunoloji ve Alerji gibi testlerle ilgilenmek üzere farklı çalışmalara yer verilen bu bölümde uzmanlara görev verilmektedir. Klinik Mikrobiyoloji uzmanı ile birlikte oluşturulan ekipte maksimum düzeyde laborant ve 1 sekreter olmak üzere yardımcı personellerin de üst sayıda bulunmasına titizlik gösterilmektedir. Hastaların ve hastalıkların tedavisinde 24 saat süreyle hizmet veren alanlardan birisidir. Klinik Mikrobiyoloji uzmanları, tüm güvenlik tedbirlerini alarak laboratuar ortamlarında dokuları ve vücut sıvılarını incelemektedirler.

Geliştirilen en teknolojik yöntemlerden ve cihazlardan faydalanılmasına dikkat edilmektedir. Bu kişilerin konsantrasyon konusunda sorun yaşamamalarına ve ekip çalışmasını başarıyla tamamlamalarına dikkat edilmektedir. Mesleki yenilikleri takip ederek çalışan başarılı uzmanların, iletişim konusunda da yüksek bir beceriye sahip olmasına dikkat edilir. Rutin tetkiklere karşı tedbirli olabilecek ve disiplinli çalışacak uzmanlara ihtiyaç duyulmaktadır.