Endoskopi ( Gastroskopi – Kolonoskopi )


Endoskopi ( Gastroskopi – Kolonoskopi )


Sindirim sisteminde meydana gelen hastalıklara tanı konması amacıyla yıllardır uygulanan yöntemlerden birisi Endoskopi olarak adlandırılmaktadır. Erken teşhis için önemli olan bu yöntemin, teknolojik bir şekilde uygulanmasına olanak verilmektedir. Kullanılan cihazlarım seçiminde ve çeşitliliğinde son teknolojiyi takip eden kaliteli merkezleri tercih edebilirsiniz. Bu yöntemlerde başarılı sonuçların elde edilmesi için uzman kişiler tarafından uygulanması gerekmektedir.

Mide şikayetlerinde, yutma güçlüğünde, kilo kaybında, siyah ve kanlı dışkılamada, uzun süren kabızlıklarda, bağırsak duvarında anormallik veya polip olması durumunda ve bağırsak şikayetlerinde, gastroskopi ve kolonoskopi gibi yöntemlere başvurulmaktadır. Sindirim sisteminde çeşitli bölgelere kadar ulaşabilen teknolojik cihazların kendisine özgü kameraları bulunmaktadır. Bu sayede organların iç yüzeyinin görüntülenmesine ve parça alınmasına olanak verilmektedir.

Gastroskopi


Üst sindirim kanallarının incelenmesi için uzun tüp görünümünde olan cihazla müdahale edilmesi gastroskopi olarak adlandırılmaktadır. Yemek borusunda, midede ve ince bağırsaklarda meydana gelen şikayetler için bu yönteme başvurulmaktadır. Kişiler çiğneme veya yutma problemi yaşadığında, sürekli mide yanması ve ekşimesi gibi şikayetleri yaşadığında, karın ağrısı çektiğinde, kusmalarda ve üst sindirim sistemi kanamalarında bu yöntemle karşılaşmaktadır. Lokal anestezi altında gerçekleştirilecek olan incelemeler için yalnızca 6-8 saat öncesinde yeme-içmeyi kesmeniz yeterli olacaktır.

Bunun dışında bir hazırlık aşamasına gerek duymayacak olan uzmanlarınız tarafından güvenli şekilde gerçekleştirilecek yöntemlerden faydalanabilirsiniz. Ağrılarınızın gittikçe kötüleştiğin durumlarda, ateşiniz çıktığında ve devam eden bulantı, kusma gibi şikayetlerinizde doktorunuzu aramayı ihmal etmemelisiniz. Bu yöntemlerin risklerine dair detaylı bilgilendirmeleri yapacak olan uzman doktorunuzun steril ortamlarda çalışması sağlığınız için önemlidir. Böylece çeşitli enfeksiyon riskinden, kanama veya perforasyon gibi tehlikelerden korunmanıza olanak verilecektir.

Kolonoskopi


Kalın bağırsak kısımlarının incelenmesi için ihtiyaç duyulan yöntemlerden birisidir. Anüs bölümünden başlayarak, ince bağırsaklara kadar devam eden ve yaklaşık 2 metre uzunluğunda olan bu alanlarda meydana gelebilecek çeşitli rahatsızlıklar bulunmaktadır. Yaşadığınız belirtilerin neticesinde yapılacak muayeneler ile birlikte kolonoskopi yaptırmak için uygun olup olmadığınız değerlendirilecektir. Kolonda en iyi incelemelerin yapılması ve kesin tanı konması amacıyla bu yönteme başvurulmaktadır.

Bağırsaklarda meydana gelecek kanserlerin erken teşhis edilmesi ve hemen önlenmesi için düzenli olarak kolonoskopi yaptırılması gerekmektedir. 50 ile 80 yaş arasında olan bireyler mutlaka 5 yılda bir olmak suretiyle bu işlemi yaptırmalıdırlar. Böylece şikayetlerinizin neden kaynaklandığına dair net bir bulgu elde edilmesi söz konusu olacaktır. Kolonoskopi hazırlığında dikkat edilecek bazı hususlar şu şekildedir:

  • Doktorlarınız tarafından bağırsakların temizlenmesi için önerecekleri yöntemlere uymanız gerekmektedir.
  • İşlemin yapılacağı tarih ve saatten itibaren 24-48 saat aracılığıyla yeme-içme konusunda dikkatli davranmanız ve hiçbir besini tüketmemeniz gerekmektedir.
  • Bu işlemden önceki 12-24 saatlik süreçte yalnızca çorbayla beslenmeniz ve sulu gıdaları tüketmeniz gerekmektedir.
  • Sıvı laksatif veya enema kullanarak bağırsakların birkaç saat öncesinden boşaltılmasını sağlamanız gerekmektedir.