Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

Kas-iskelet sistemiyle birlikte sinirlerde ve kalp-damar sistemlerinde meydana gelen sağlık sorunları ile Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon bölümü ilgilenmektedir. Yaşanan sağlık problemlerinin sebeplerini, belirtilerini, tanısını ve tedavisini üstlenen bu uzmanlık dalında hastanın günlük yaşamında rahat hareket edebilmesi için hizmet verilmektedir. Kazalarda, travmalarda, doğumsal sorunlarda ve çeşitli sebeplerden dolayı meydana gelen fonksiyonel bozukluklarda kişiye göre değişen bir tedavi ve rehabilitasyon planı hazırlanmaktadır.

Fizik tedavi ile yaşadığınız ağrıların azaltılmasına yönelik tedavi yöntemlerine başvurulmaktadır. Organlarınızın aktivitelerini yeniden kazanması ve sağlıklı, bağımsız bir birey olarak yaşamanız için ışın, ısı, sıcak-soğuk uygulamalara ve egzersizlere ihtiyaç duyulmaktadır. Rehabilitasyon hizmetlerinde ise fizyolojik, psikolojik ve mesleki açıdan onarımların gerçekleştirilmesine olanak verilmektedir.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hangi Hastalıklara Bakar?


Diğer poliklinikler tarafından yapılan tıbbi ve cerrahi tedaviler sonucunda kronik hale gelen ve ilerleme ihtimali olan rahatsızlıklar karşısında Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon uygulamaları önem kazanmaktadır. Bu alanda hizmet alabileceğiniz bazı hastalık türleri şu şekildedir:

  • Ortopedik problemler ve sporcu yaralanmaları,
  • Nörolojik hastalıkların tedavisi ve rehabilitasyon,
  • Kemik hastalıklarının tedavisinde fiziksel egzersizler,
  • Yanık, kaza ve travma sonrası rehabilitasyon,
  • Kronik ve akut ağrılar için tedaviler,
  • Romatizma hastalıklarına karşı tedaviler ve takibinin yapılmasıdır.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hangi Uygulamaları Yapar?


Her hasta için farklı bir fizik tedavi yöntemi ve planı yapılmaktadır. Çeşitli egzersizlerle ve ilaç programı ile ilgilenecek olan uzman doktorunuz tarafından gerçekleştirilecek bazı uygulamalar bulunmaktadır. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon bölümü için ön plana çıkan bazı uygulamalar şu şekildedir:

Egzersiz Uygulamaları: Kasların zayıfladığı durumlarda fiziksel aktivitelerin daha kuvvetli hale gelmesi amacıyla gerçekleştirilen uygulamalardır.

Elektroterapi İşlemi: Elektrik akımı verilerek ağrı meydana gelen kas üzerindeki güçsüzlüğün yok edilmesine yönelik bir tedavi şeklidir.

Fototerapiler: Lazer cihazları ile UV ışınlarından faydalanılarak doğru bölgeler üzerinde uygulama yapılmasıdır.

Hidroterapi Tedavisi: Hastalık çeşitlerine göre su ile tedavi edilmesini sağlayan bir uygulamadır.

Manuel Terapiler: Hiçbir cihaz kullanılmadan gerçekleştirilen bu fizik tedavi yönteminde, ağrılı bölgeler üzerinde elle muayene gerçekleştirilmektedir.

Mekanoterapi: Çeşitli aletlerin kullanılmasıyla bel ve boyun hasarlarının düzeltilmesine yönelik işlemleri kapsar.

Termoterapi: Ultrason tedavilerini, kızılötesi ışın kullanılarak veya güneş ışınlarından faydalanılarak ve parafin banyosu işlemlerinin tamamlanmasıyla sürdürülen tedavi yöntemidir. Derin ısı uygulamalarına yer verilir ve problemli bölgenin yüzeyinde çalışılır. Tam tersi ise Kriyoterapi olarak adlandırılan soğuk su ve buz torbası kompresleridir.

Uzay Terapisi: Günümüzde gelişen teknoloji ile fizik tedavi rehabilitasyon alanında meydana gelen yeniliklerden birisi de uzay terapisidir. Uzay terapisi spina bifida, serebral palsi, hidrosefali vb. gibi pek çok tanıda çocuk hastalarda kullanılan tedavi metodudur.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Kimdir?


FTR uzmanı 6 yıl süren tıp eğitiminden sonra 4 yıl fizik tedavi ve rehabilitasyon alanında uzmanlık eğitimi alan hekimdir. Kas iskelet sistemiyle ilgili tüm hastalıkların tanısını koyar ve tedavisini planlar.

Fizyoterapist Kimdir?


Fizyoterapist mesleğini elde edebilmek için 4 yıllık fiziksel tıp alanında eğitimi almış olmak gerekmektedir. Hastalıkların tedavisi ile ilgilenilen ve yüksek teknolojilerle donatılmış odalarda, egzersiz salonlarında ve özel muayene odalarında hizmetleri vermektedirler. Kas ve iskelet sistemi ağırlıklı olmak üzere diğer polikliniklerle sürekli ortak çalışmaları sergilemektedirler. Fizik tedavi uzmanının, hastalıkların türüne, hastanın yaşına ve fiziksel kısıtlılıklarına göre verdiği tedavileri uygulamakla görevlidir.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümünde Hizmet Veren Doktorlarımız


doktor banu çavdaroğlu

Uzm. Dr. Banu ÇAVDAROĞLU