Gastroenteroloji


Gastroenteroloji Nedir?


Gastroenteroloji alanında yemek borusundan itibaren midede, bağırsaklarda, karaciğerde, pankreas veya safra kesesinde meydana gelen hastalıkların tedavisi ile ilgilenilmektedir. Yapılacak incelemelerin ardından muayene, tanı ve tedavi gibi aşamalarda bu bölümden destek almanız gerekmektedir. Vücudumuzun bu organlarının görüntülenmesi için gerekli olan endoskopik yöntemlere başvurularak hastalıklara ilişkin tanı konması kolaylaştırılmaktadır. Uzmanlık isteyen bu dalda hizmet verebilmek için 6 yıllık tıp eğitiminin yanında 5 yıllık iç hastalıkları uzmanlığında ve sonrasında 3 yıllık gastrointestinal sistem hastalıklarına yönelik eğitimlerin alınmış olması gerekmektedir.

Gastroenteroloji Hangi Hastalıklara Bakar?


Safra kesesi, karaciğer hastalıkları, pankreas veya mide ve bağırsaklardaki pek çok rahatsızlık için Gastroenteroloji ilgilenmektedir. Midede reflü, gastrit veya ülser gibi sıkça rastlanan hastalıkların teşhisi sağlanmaktadır. Bağırsaklarda kronik ishal veya kabızlığa neden olan, ülseratif kolit, crohn ve çölyak gibi hastalıklara bakılmaktadır. Kolon hastalıkları, rektum, hepatit türleri ve iyi veya kötü huyu tümörlerin tedavisi için Gastroenteroloji uzmanlarına başvurmanız gerekmektedir.

Gastroenterologlar tarafından tetkik yapılabilmesi için yaşadığınız belirtiler arasında:


  • Karın bölgesinde şiddetli ağrı,
  • Kabızlık veya ishal
  • Bulantı ya da kusma
  • Şişkinlik veya gaz
  • İştah kaybının yaşanması,
  • Beslenmenin yetersiz olması,
  • Ani kilo kaybı,
  • Ciltte sarılık gibi sorunlar yer almaktadır.

Gastroenteroloji Teşhis Yöntemleri Nelerdir?


Endoskopi yöntemiyle;

  • Mide için, Gastroskopi,
  • Bağırsak için Kolonoskopi uygulanır.

Gastroskopi: Mide rahatsızlıkları başta olmak üzere, yemek borusunun ve on iki parmak bağırsağının da görüntülenmesine ve rahatsızlıkların teşhisine olanak verilmektedir. Bu işlem esnasında gerek duyulması halinde patolojik inceleme amacıyla biyopsi örneği alınmaktadır. Yutma güçlüğü yaşadığınızda, mide şikayetlerinde, kabızlık veya ishal durumlarında, aşırı kilo kaybında ve yutkunma güçlüklerinde teşhis amacıyla bu yönteme başvurulmaktadır.

Kolonoskopi: Gastroskopi kadar sık uygulanan diğer bir işlem ise kalın ve ince bağırsağın görüntülenmesi için kullanılan kolonoskopi yöntemidir. Ailesinde bu tür sorunları yaşamış olan kişilerde, dışkının koyu renkte olması durumunda, sürekli ishal veya kabızlık vakalarında, bağırsak kanseri teşhisinin konmasında ve hemoroid hastalıklarında teşhis amacıyla bu yönteme başvurulmaktadır.


Gastroenteroloji Bölümünde Hizmet Veren Doktorlarımız


doktor nevzat aksoy

Uzm. Dr. Nevzat AKSOY

Başhekim