Göz Hastalıkları


Göz Hastalıkları


Yaşam kalitenizin düşmemesi için önemli faktörlerden birisi de Göz Hastalıkları bölümü tarafından göz sağlığını tehdit eden hastalıklara karşı tedbir alınmasıdır. Bu konuda ihmal etmemeniz gereken göz muayenelerini zamanında olmanız önerilmektedir. Genetik görme problemlerinde, göz sinirlerinin tahrip olması halinde, göz enfeksiyonları ve tembelliğinde, göz merceği, göz zarı ve göz kapaklarında problemlerin yaşanması gibi durumlarda bu bölüm ilgilenmektedir.

Göz Hastalıkları Bölümü Hangi Hastalıklara Bakar?


Göz Hastalıkları Bölümü sayesinde kornea, damar tabakası veya sinir hücreleri gibi pek çok hastalığın tedavisinden faydalanabilirsiniz. Bu bölüm tarafından incelenen göz hastalıkları arasında en sık rastlanan türleri şu şekildedir:

  • Göz Tansiyonu: Diğer bir deyimle glokom olarak adlandırılan hastalık gözyaşı kanallarının tıkanmasıyla oluşur.
  • Renk Körlüğü: Kırmızı, mavi, yeşil renklerinin ayırt edilmemesidir. Görme merkezindeki pigmentlerin yetersiz kalmasıyla bu sorun yaşanmaktadır.
  • Katarakt: Özellikle Diabet hastalarında ve ileri yaştaki hastalarda görülmektedir.
  • Şaşılık: Bilhassa çocukluk dönemlerinde ortaya çıkan bir sorundur.
  • Göz Yaralanmaları: Kazalarda gözün darbe alması neticesinde müdahale gerçekleştirilmektedir.
  • Görme Sorunları: Astigmat, hipermetrop veya miyop gibi yakını, uzağı veya net görmeyi engelleyen sorunları incelemektedir.

Göz Hastalıkları Bölümünde Yapılan İşlemler Nelerdir?


Görme duyusunun yitirilmemesi için göz sağlığını korumaya yönelik bazı işlemler sayesinde fonksiyonların sağlıklı çalışmasına olanak verilmektedir. Bu amaçla uygulanan Göz Hastalıkları Bölümü tedavilerinde öne çıkan bazı işlemler bulunmaktadır. Alerjik sorunlarda veya iltihaplanma şikayetlerinde ilaçla tedavi yapılır.

Görme sorunlarında, katarakt veya kanama gibi problemlerde ise lazer tedavileri en sık tercih edilen uygulamalar arasında yer alır. Bu yöntemlere rağmen sonuç alınmayan durumlarda ise cerrahi yöntemler kullanılmaktadır. Sinirlere baskı yapan tümörlerin alınması için çeşitli operasyonlara yer verilir ve alınan kitlenin patolojik ortamlarda incelenmesine olanak verilir. Buna göre Vitrektomi, Fako veya Orbita operasyonları gözün çeşitli bölgelerinde gerçekleştirilir.

Erken Teşhis İçin Hangi Belirtiler Önemlidir?


Düzenli olarak göz kontrolünü yaptırmanızın dışında son zamanlarda bazı belirtileri yaşamanız halinde vakit kaybetmeden muayene olmanız gerekmektedir. Erken teşhis için önemli olan belirtiler arasında kaşıntı, kuruluk, ışığa hassasiyet, gözlerde yanma ve batma, buğulanma veya kanlanma şeklindedir. Ayrıca ailesinde glokom veya retina gibi göz hastalıkları bulunan kişilerin, diyabet veya tansiyon hastalarının ve daha önce göz ameliyatı geçiren kişilerin bu konuda dikkatli davranmaları gerekmektedir. Ani bir şekilde göze aldığınız darbelerde, çarpma veya yaralanma gibi travmalarda ihmal etmemeniz gerektiğini vurguluyoruz. Yaşa bağlı olarak, doğuştan, enfeksiyondan kaynaklı veya genetik faktörlerden dolayı çok sık rastlanan göz hastalıkları hakkında uzman doktorunuzdan bilgi almanız gerekecektir.

Göz Hastalıkları Bölümüne Hangi Sıklıkta Gidilmelidir?


Katarakt veya kornea gibi doğumsal hastalıkların tespit edilmesi amacıyla ilk göz muayenesi 6 aylık bebeklerde yapılmaktadır. Böylelikle pek çok göz probleminin erken teşhisine olanak verilmektedir. Bunun dışında hiçbir göz sorunu yaşamasanız dahi 2 yılda bir muayene olmanız gerekmektedir. 50 yaşının üstünde olan kişilerin ise her yıl yaptırmaları gereken muayenelerde sorun yaşanması halinde ise göz doktorlarının önereceği tarihlerde yeniden kontrole gitmeniz gerekmektedir.

Göz Hastalıkları Bölümünde Hizmet Veren Doktorlarımız


doktor nuri ceyhan

Op. Dr. Nuri CEYHAN