İç Hastalıkları (Dahiliye)


İç Hastalıkları Nedir?


Günümüzde sağlık alanında kullanılan teknolojik tetkik ve görüntüleme yöntemleri sayesinde hastalıkların daha başlangıç aşamasında tespit edilmesine olanak verilmektedir. İç Hastalıkları, diğer bir adıyla Dahiliye bölümü hastaların yaşadıkları belirtilerde başvurdukları ilk adrestir. Bu nedenle önemli bir yere sahip olan bu bölümde hastaların hikayeleri titizlikle dinlenmekte ve olası hastalıklara karşı tespit ve tanı işlemleri gerçekleştirilmektedir.

Laboratuvar tetkikleri için kan, gaita veya idrar alımı yapılarak hastalıkların daha ilk evrelerinde fark edilmesine olanak verilmektedir. Radyolojik görüntüleme amacıyla da ultrasonografi, mamografi ve bilgisayarlı tomografi gibi yöntemlere başvurulmaktadır. Pek çok alanla işbirliği içerisinde çalışan Dahiliye bölümü gördüğü sorunlar karşısında diğer tıbbi birimlere yönlendirmeleri gerçekleştirmektedir.

İç Hastalıkları Hangi Hastalıklara Bakar?


Son teknolojiye sahip cihazlarla ve alanında uzman Dahiliye doktorları ile hizmetlerini kesintisiz bir şekilde sürdüren sağlık merkezleri aracılığıyla İç Hastalıkları Bölümünden randevu alabilirsiniz. Hangi hastalıklarda bu bölüme başvurmanız gerektiğini merak ediyorsanız, işte Dahiliye alanına giren bazı önemli hastalıklar:

  • Soğuk algınlığı,
  • Zatürre
  • Hipertansiyon
  • Guatr
  • Diyabet
  • Böbrek Hastalıkları
  • Gastrit, Ülser gibi Mide Rahatsızlıkları
  • Kabız ve ishal gibi bağırsak rahatsızlıkları
  • Eklem Romatizması ve sinirsel kolit şeklindedir.

Geniş ve kapsamlı bir alana sahip olan Dahiliye bölümü, iç hastalıklarıyla ilgili sorun yaşayanların kılavuzudur. Hastalığın durumuna göre gerekli tespitler yapılarak Fizik tedavi, Nöroloji veya KBB gibi çeşitli birimlere aktarımlar gerçekleştirilmektedir.

Tıp alanında tüm birimleri kapsayan bu bölüme başvuru yaparken yaşadığınız şikayetleri ve ailede benzer rahatsızlıkları yaşayan kişilerin olup olmadığını net biçimde ifade etmelisiniz. Acil servislerde, polikliniklerde veya cerrahi müdahalelerde görev alabilen Dahiliye doktorunuz sayesinde tüm soru işaretlerinizin yok edileceğini vurgulamaktayız.

İç Hastalıkları Tedavileri


Genellikle 15 yaşını dolduran yetişkin grupta yer alan hastalar için başvurulan ilk adreslerden birisidir. Yaşanan rahatsızlıkların karaciğeri, akciğeri, kalbi, mideyi veya bağırsakları etkilemesi halinde yaşanan belirtiler Dahiliye bölümü tarafından incelenmektedir. Sindirim veya solunum sisteminde meydana gelen rahatsızlıkların uygun teknolojik tıbbi cihazlarla tespit edilmesinde ve tanı konmasında önemli bir görevi üstlenmektedir. Cerrahi girişime gerek duyulması halinde Genel Cerrahi bölümü ile koordineli bir şekilde çalışan Dahiliye bölümü, hastanın tedavisini gerçekleştirmekte veya ilgili bölüme sevkini yapmaktadır.

Ayrıntılı bir şekilde gerçekleştirilecek muayenenin ardından, hastanın hikayesine göre uygun adımlar atılmaktadır. Dahiliye doktorları tarafından değerlendirilecek test sonuçlarına göre yaklaşımlara yön verilecektir. Uygun bir tedavi planı çizecek deneyime ve tıbbi donanıma sahip olan uzman doktorlar arasından seçim yapmanız gerekmektedir. Cerrahi işlem gerektirmeyen iç hastalıkların ilaçla tedavisinde ve takip edilmesinde görevli olan bu birimde tüm hastalara objektif biçimde yaklaşılmaktadır.

Gerekli fiziksel muayenelerin tamamlanmasının ardından hastalığın teşhisini gerçekleştirecek olan Dahiliye uzmanları, kalp hastalarını Kardiyoloji birimine, diabet hastalarını Endokrinoloji birimine, kan hastalarını Hematoloji birimine, bağırsak ve mide hastalarını Gastroentoloji birimine, kanser hastalarını ise Onkoloji sevk edecektir. Başka şikayetleri yaşamanız ve farklı dallarda hizmet veren polikliniklerin hastası olmanız halinde ilgili birimlere sevk işlemleri gerçekleştirilecektir.

Dahiliye Bölümünde Hizmet Veren Doktorlarımız


doktor nevzat aksoy

Uzm. Dr. Nevzat Aksoy