Kadın Hastalıkları ve Doğum

Kadın Hastalıkları ve Doğum Nedir?

Halk arasında Jinekoloji olarak da bilinen Kadın Hastalıkları ve Doğum alanında hangi hizmetlerin verildiğini, hastalıklara karşı nasıl bir tanı ve tedavi yöntemlerinin izlendiğini merak ediyor olabilirsiniz. Kadın üreme organlarında meydana gelen hastalıkların teşhisinde, idrar kaçırma, rahim sarkması, istenmeyen gebelik, gebelikten korunma yöntemleri ve gebelik takibinde hizmet veren bir alandır. Buna göre gebelik boyunca oluşabilecek tüm sorunların teşhisi ve tedavisi için hizmet vermektedir. Ayrıca kısırlıktan kaynaklı bebek sahibi olamayan kişiler için aşılama ve tüp bebek tedavi yöntemleri izlenmektedir. Cinsel fonksiyon bozukluklarını, üreme hastalıklarını, riskli gebelikleri ve jinekolojik rahatsızlıkları incelemektedir. Tüm jinekolojik estetik işlemleri yapılmaktadır.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Hangi Hastalıklara Bakar?


Pek çok kadının karşılaştığı ciddi ve yaygın görülen hastalıklar bulunmaktadır. Yumurtalık ve rahim hastalıkları, düşük tehlikesi olan gebelikler, sezaryen veya normal yollardan gerçekleştirilecek doğum ve kist tedavisi gibi çeşitli alanlarda destek alabileceğiniz Kadın Hastalıkları ve Doğum tarafından takip edilen bazı hastalıklar şu şekildedir:

 • Vulvadini,
 • Pelvik ağrı,
 • Hormonal bozuklukların tedavisi,
 • Çeşitli kanser taramaları ve tanı konması,
 • Aile planlaması
 • Cinsel terapi,
 • Ultrasonla incelemeler,
 • Meme hastalıkları ve evlilik öncesi jinekolojik muayene şeklindedir.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Muayenesi


En yakın tarih için oluşturacağınız Kadın Hastalıkları ve Doğum alanına özel randevular sayesinde muayene olabilirsiniz. Böylelikle hastanın hikayesini dinleyecek olan Jinekolog tarafından muayene işlemleri yapılacaktır. Hastanın litotomi adı verilen bir pozisyonu alması sağlanarak karın bölgesinden itibaren dış genital organlarına kadar olan alanda muayene işlemleri sürdürülecektir. Spekulum adı verilen alet yardımıyla cinsel organın içi görüntülenerek tanı konması kolaylaştırılmaktadır. Bunun dışında diğer bir tanı yöntemi ise ultrason muayenesidir. Karından veya vajinal yollardan yapılan ultrasonla görüntüleme işlemleri sayesinde şikayetler incelenmektedir.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Tedavisi


Adet düzensizliklerinin tedavisinde, dış gebelik yaşanması halinde, organ sarkmalarında veya yumurtalık ve rahim hastalıklarında istenemeyen gebeliklerde, vajinismus, vulvadini, idrar kaçırma, genital bölge beyazlatma, vajinoplasty, labioplasty, disparoni, menapozal hastalıklar, vajinal enfeksiyonlar, kanser erken arama teşhisi, tümörler vb. Kadın Hastalıkları ve Doğum Tedavisi hakkında bilgi alabilirsiniz. Tıpta yaşanan modern ve teknolojik gelişmeleri takip ederek hastalarının faydalanmasına olanak veren bu bölümde tedavi imkanlarının kapsamlı olduğunu belirtebiliriz. Diğer rahatsızlıklarda olduğu gibi erken teşhis imkanı, tedavilerin yanıt vermesi açısından son derece önemlidir. Kadınların daha konforlu bir yaşam sürmeleri için önemli olan tedavi yöntemlerine başvurulmaktadır.

Aynı zamanda sağlıklı bir doğum için takiplerin uzman doktorlar tarafından yapılması gerekmektedir. En hassas dönemlerden birisi olan hamilelikte görüntüleme yöntemlerinden ve çeşitli testlerden faydalanan uzmanların bebekle ilgili bilgileri paylaştıkları görülmektedir. İkili ve üçlü testlerin yapılması, ikinci düzey USG hizmetleri, fetal monitörizasyon incelemesi gibi adımlar bu sayede atılmaktadır.

Doğum uzmanlarının vereceği kararlarda hamileliğin nasıl ilerlediği önemli bir faktör olacaktır. Yapılan testler neticesinde normal doğum veya diğer doğum yöntemlerine yönelik kararlar alınabilecektir. Yüksek risk bulunan doğumlarda ise komplikasyonlara karşı sürekli takipler gerçekleştirilecektir. Böylece anne adaylarının doğuma tehlikesiz ve en iyi şartlarda hazırlanmasına olanak verilecektir.

Vajinal Estetik


Kadınların, genital bölgelerindeki şekil bozukluğu, sarkma, genişleme gibi istenmeyen yada kadını rahatsız eden beğenilmeyen görüntülerin, estetik açıdan tanısı, tedavisi ve düzeltilmesi ile ilgili her türlü cerrahi operasyon ve uygulamalar “Vajinal Estetik” olarak adlandırılır. Genelde Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanlığı ana bilim dalı (ABD) içinde yeni gelişen yeni bir uzmanlık dalı haline gelmiştir.

Vajinal estetik konuları


Doğum sonrası oluşan problemler yada dış ve iç genital organlarda her kadında farklılık gösteren hiç gelişmeme, fazla gelişme veya anormal gelişme şeklinde oluşan problemler tarzında kendini gösterebilir.

Kadınların genital bölgelerindeki bozukluklar, kadını psikolojik açıdan etkileyebilir sonuç olarak bu durum kadının kendisinin ve hayatındaki erkeğin cinsel yaşantısını olumsuz yönde etkileyebilir.

Vajinal estetik uygulamalarından bazılarını aşağıda bulabilirsiniz.


 • İç ve dış dudak estetiği (Labioplasti)
 • Vajina içi cilt katlantısı oluşturma (Vajinal Rugasyon -Lazer ile)
 • Genital bölge radyofrekans rygulamaları (Orgazm fonksiyonunu sağlamak amaçlı)
 • Klitoris üzerideki kıvrımları açma (Klitoral hudoplasti)
 • G noktası büyütülmesi (G spot augmentasyon)
 • Vajina Yenileme, sıkılaştırma (Vajinal rejuvenasyon –Lazer ile)
 • Kızlık zarı problem tanısı ve dikilmesi (Himenoplasti)

UROGYNE C500 İle Vajinal Daraltma


Ameliyata gerek kalmadan, Acısız Ağrısız, cinsel perhize gerek duymadan öğle tatilinde bile yaptırıp işinize dönebileceğiniz bir uygulama. 3 seansta ortalama % 50 – 60 Oranında vajinal sıkılaşma ve gençleşme sağlar.

VAJİNAL SIKILAŞMA

Kadınlarında yüz ve vücut estetiği dışında daha genç ve sağlıklı görünümde olmasını istedikleri vajinal bölgeleri için artık ameliyatsız çözümler mümkün! Belirli etkenlere bağlı olarak doğal bir relaksasyona uğrayan vajinal bölge kadınları olduğu kadar partnerlerini de yakından ilgilendiren bir sorun haline gelmektedir. Hamilelik, normal doğum, kilo alımı, yoğun seks hayatı, sigara, kronik öksürük, hormon bozuklukları, menopoz ve yaş gibi nedenler kadın cinsel organlarında oluşturduğu deformasyonlar ile vajinal kaslarda gevşeklik, vajina kanalında genişleme, şekil bozuklukları, idrar kaçırma gibi fonksiyonel kayıplara neden olmakta.

UROGYNE C500 radyofrekans sistemi; vajen içerisinde alt, üst, sağ ve sol duvarlara 5 er dakikalık 41-43 derecelik kontrollü bir ısı uygulaması ile daha genç ve daha sıkı bir vajinaya sahip olma imkanı sunuyor. Uygulama esnasında herhangi bir ağrı hissi olmaksızın; yaş, elastikiyet durumu ve doğum süreçleri göz önünde bulundurularak 3-5 seans uygulanmaktadır. Uygulama sonrasında hastalar tüm sosyal aktivitelerine geri dönebilirler.Aynı zamanda Kapasitif Prob ile Labia (iç ve dış dudak) bölgesinde yapılacak uygulama ile Labiumlarda gözle görülür toparlanma ve sıkılaşma sağlanmaktadır.

​*Yapılan klinik çalışmalarda 45-60 yaş grubu hastalarda 4 seans sonunda perinometre ile yapılan ölçümlerde vajen içinde yaklaşık %30 oranında sıkılaşma olduğu gözlemlenmiştir.

UROGYNE C500 ile vajina daraltma konusunda detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçin.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümünde Hizmet Veren Doktorlarımız


apex cerrahi

Op. Dr. Şule KIRAY