Ortopedi ve Travmatoloji


Ortopedi ve Travmatoloji Nedir?


Ortopedi ve Travmatoloji alanında eklemlerin ve omurgaların doğuştan veya sonradan hareket kısıtlılığına yol açacak şekilde yaralanmasını ve yaşanan travmaları incelemektedir. Omuzlarda, dirsekte, el veya kalça gibi bölgelerde yaşlanmadan, kazalardan veya yaralanmalardan dolayı meydana gelmiş olan kısalma, şekil bozukluğu, tümör veya enfeksiyon gibi çeşitli hastalıkların tanısı ve tedavisi ile bu bölüm ilgilenmektedir. Buna göre kas ve iskelet sisteminde yürüyüş veya duruş bozukluğuna neden olan tüm travmalar yaş gruplarına göre değerlendirilmektedir. Kronik hale gelen ayak problemlerinizde, damar tıkanmasında veya enfeksiyon durumlarında diğer dallarla ortak hareket edecek olan Ortopedi ve Travmatoloji bölümünden randevu alabilirsiniz.

Ortopedi ve Travmatoloji Hangi Hastalıklara Bakar?


Doğumda meydana gelen rahatsızlıklarda ve sonrasında oluşan belirli hastalıklarda bu bölüme başvurmanız gerekecektir. Bunlar arasında en önemlileri:


 • Tek veya bilateral kalça çıkıkları,
 • Bacaklardaki oransızlık ve eşit olmaması,
 • Menisküs yaralanması veya eklemlerde ezilme,
 • Sinir sıkışması, tenisci dirseği, lip kopmaları,
 • Eklem ağrıları ve romatizmalar,
 • Boyun ve bel fıtıklarından kaynaklı ağrılardır.

Buna benzer hasarların iyileştirilmesini amaçlayan bölümde kemik ve eklemlerin eski işlevine dönmesi için hareket edilmektedir. Yanıkların, yaralanmaların, kırık ve çıkıkların neden olduğu tüm travmatik lezyonlar karşısında uygulanacak tedavi yöntemleri ile ilgili bilgi almak için bu bölümde uzman olan doktorlara başvurmanız gerekmektedir.

Ortopedi ve Travmatoloji Alanında Hangi İşlemler Yapılır?

Deneyimli bir kadroya sahip olan sağlık merkezleri ve kuruluşları tarafından Ortopedi ve Travmatoloji Alanında talep edebileceğiniz tedavilerde önemli yöntemlere yer verilmektedir. Kişilerin rahatsızlıklarına özel olarak sunulan tedaviler kapsamında ön plana çıkan bazı yöntemler bulunmaktadır:

Ortopedi ve Travmatoloji Alanında yapılan işlemlerden bazıları:

 • El Cerrahi Tedavisi

  Damarda, tendonda, eklemlerde ve kemik yapısında meydana gelen her türlü hasarın onarılması için harekete geçilmektedir. Parmakların yapışık olması halinde, sinir sıkışmasında veya CP sekelinden kaynaklı deformite durumunda uygun tedavi yöntemi izlenmektedir.

 • Diz Cerrahisi Yöntemleri

  En sık görülen diz eklem rahatsızlıkları arasında menüsküs, kıkırdak hasarları ve eklem rahatsızlıkları yer almaktadır. Artroskopik olarak adlandırılan kapalı yöntemlerle veya açık cerrahi yöntem sayesinde bu tür rahatsızlıklara çözüm bulunmaktadır.

 • Omuz ve Dirsek Cerrahisi

  Kemiklerde meydana gelen uzamadan kaynaklı sıkışıklığın ve ağrının giderilmesi, tenisçi dirseği rahatsızlığının tedavisi, omuz eklem çıkıkları ya da donuk omuz gibi rahatsızlıkların tedavisini amaçlayan ARTROPLASTY ARTROPSKOPİ yöntemlerine başvurulmaktadır.

 • Spinal Cerrahi Tedavileri

  Omurgada meydana gelen eğriliklerin tedavisini gerçekleştiren alandır. Yana veya öne doğru meydana gelen eğriliklerin, omurga kırıklarının ve kemik erimesinden kaynaklı kırıkların tedavisi gerçekleştirilir.

 • Onkolojik Yöntemlerle Tedavi

  Kemiklerin, sinir veya eklemlerin ve kas-iskelet yapısının iyi veya kötü huylu tümörleri için çözüm elde edilmektedir.

Ortopedi ve Travmatoloji Doktoru Kimdir?


Tıbbi alanda kemiklerin, kas veya eklemlerin ve sinirde meydana gelen rahatsızlıkların incelenmesinde, muayene, teşhis aşamalarında ve bunun neticesinde tedavinin yapılmasında ilgilenecek olan personel 6 yıllık tıp eğitiminden sonra 5 yıl ortopedi alanında eğitim almış olan ortopedistler olacaktır.

Ortopedi ve Travmatoloji Bölümünde Hizmet Veren Doktorlarımız