Psikiyatri (Ruh Sağlığı ve Hastalıkları)


Psikiyatri (Ruh Sağlığı ve Hastalıkları)


Psikiyatri (Ruh Sağlığı ve Hastalıkları) alanı, hastaların duygularında, düşüncelerinde ve davranışlarında normalin dışında seyrin görülmesi halinde ruhsal bozukluklara dair belirtiler incelenmektedir. Zihinsel veya davranışsal bozuklukların yanında sosyal fobi gibi sorunları da inceleyen ve algısal sorunların tedavi edilmesine olanak veren bir tıbbi alandır.

Psikiyatri (Ruh Sağlığı ve Hastalıkları) Alanına Giren Bozukluklar


En yaygın şekilde görülen ruh sağlığı sorunlarına göz atacak olursak;

  • Anksiyete ve panik,
  • Sosyal fobi ve duygu durum bozuklukları,
  • Manik-depresif bozukluk,
  • Yeme ve uyku bozuklukları,
  • Öfke kontrolsüzlüğü,
  • Alkol ve kumar bağımlılığı,
  • İletişim bozuklukları ve sürekli tedavi edilmesi gereken hastalıklara bağlı olarak ortaya çıkan problemler ön plandadır.

Bu rahatsızlıkların görülmesinde pek çok faktör bulunmaktadır. Genlerden kaynaklı biyolojik faktörlere bağlı olarak gelişen ruh hastalıkları görülmektedir. Ayrıca travmalardan ve istismar gibi olaylardan sonra bu tür sıkıntıları yaşayan bireylerin olduğu da dikkat edilmesi gereken bir husustur. Aynı zamanda aile içerisinde akıl sağlığı bozukluğu yaşayan bireylere dair hikayelerin bulunması da, yine ruh sağlığı sorunlarına yol açan faktörler arasında yer alır. Ruh Sağlığı ve Hastalıkları alanında hizmet veren sağlık merkezlerinden ve kliniklerden randevu alarak sorunlarınızı çözme kabiliyetine sahip olan doktorlarla tanışabilirsiniz.

Psikiyatri (Ruh Sağlığı ve Hastalıkları) Belirtileri


Ruh sağlığınızın tehlikede olduğunu gösteren bazı belirtileri ciddiye almanız gerekmektedir. Son dönemlerde daha az ya da daha fazla yemek yiyorsanız ve uyuyorsanız, enerjinizin düşük olduğunu hissediyorsanız, olaylara karşı tepkisiz ve çaresiz olduğunuzu düşünüyorsanız, madde-alkol ve kumar gibi zararlı alışkanlıklarınız varsa, halüsinasyon görüyorsanız veya kendinize zarar vermeyi düşünüyorsanız Ruh Sağlığı ve Hastalıkları ile ilgili uzman doktorlara başvurmanız gerekmektedir.

Psikiyatri (Ruh Sağlığı ve Hastalıkları) İçin Uygulamalar


Bireylerin Ruh Sağlığı ve Hastalıkları ile ilgili şikayetlerinde tanı konmasını kolaylaştıran birtakım uygulamalar bulunmaktadır. Boston adlandırma, benton yüz tanıma, iz sürme, nöropsikolojik testler, psikoloterapi, stroop testi ve WAIS ikili benzerlik alt testi gibi bazı uygulamalar neticesinde daha doğru bir şekilde tanı konmaktadır. Cinsel isteksizlik yaşayan bireylerde, depresyonda olduğunu düşünen kişilerde, gebelik sonrası oluşan depresyon durumlarında, takıntılı olma halinde, panik ve stres bozukluklarında bu sayede tanı konarak, tedavi yöntemleri geliştirilmektedir. Hastalığın evresinde göre ilaçlı tedavi yöntemlerine başvurulmaktadır.

Hangi Aşamada Muayene Olmalısınız?


Bu tür sorunlarla karşılaşan kişilerin tedavi olmamakta ısrar etmesi, geç kalması ve erken teşhis imkanlarından faydalanmaması halinde yaşam kalitesi giderek düşmektedir. Sosyal ve mesleki alanda verimsiz bir dönemi yaşamakta olan kişilerin mutlaka bir psikiyatriste başvurması önerilmektedir. Böylece ailevi konularda, iş yaşantısında ya da sosyal çevrede yaşanan sıkıntılardan kaynaklı stresin de sebep olduğu ruhsal bozukluklara çözüm bulunmaktadır. Size destek verecek olan uzmanlardan alacağınız yardımlar sayesinde yaşadıklarınızı daha kolay ifade edebilir ve yönlendirmelerden faydalanabilirsiniz. Ruh Sağlığı ve Hastalıkları bölümünde uzman olan doktorlarınızın tanı, tedavi ve danışmanlık konularında deneyimli olduğunu belirtebiliriz. Hemen randevu oluşturarak yakınmakta olduğunuz ruhsal problemlerinize dair çözüm ve tedavi süreçlerini başlatabilirsiniz.