Radyoloji


Radyoloji


Tıbbi alanda pek çok hastalığa tanı konması amacıyla, teknolojik cihazlardan faydalanılan bölümdür. Radyoloji bölümünde ön planda olan cihazlar bulunmaktadır. Tanı konması aşamasında ses, radyo dalgaları ve X ışınlarının kullanılmasıyla elde edilen görüntüleme teknolojilerini bu bölümde bulabilirsiniz. Tıpta oldukça geniş kapsamlı dallar arasında yer alan Radyoloji, diğer bölümlere de destek olmaktadır. Tanısal ve Tedavi Radyoloji aşamaları olarak iki grupta incelenmektedir. Tanısal amaçla kullanılan testler arasında MRA, BT, PET, Ultrason ve röntgen gibi uygulamalar ön plana çıkmaktadır. Tedavi ve girişimsel radyoloji bölümünde ise genellikle sırt ağrılarının, böbrek ve karaciğer hastalıklarının, kanser ve tümör gibi hastalıkların tedavisi için etkin bir yöntem izlenmektedir. Bu sayede iyileşme süresi çok daha kısa bir zaman dilimini kapsayacaktır.

Radyoloji Hangi Hastalıklarla İlgilenir?


Hayati açıdan önemli olan pek çok hastalık Radyoloji bölümünün ilgi alanına girmektedir. Teşhis ve tedavi yöntemlerinde verimli sonuçların elde edilmesini sağlayan Radyoloji bölümünde ön plana çıkan hastalıklar şu şekildedir:


 • Travmalar ve yaralanmalar,
 • Meme hastalıkları ve yumuşak doku hasarları,
 • Tiroid hastalıkları,
 • Kemik ve akciğerde meydana gelen hastalıklar,
 • Omurilik, baş ve boyun bölgesinde veya sinir sisteminde hasarlar,
 • Karın ve batın lezyonları,
 • Jinekolojik hastalıklar şeklindedir.

Radyoloji Önemi ve Uygulamalar

Çeşitli hastalıkların erken dönemde teşhis edilmesinde önemli bir rol oynayan Radyoloji büyük öneme sahiptir. Birbirinden farklı organlarda meydana gelen hasarların, yaralanma ve travmaların görüntülenmesini, teşhis ve tedavi yöntemlerinin geliştirilmesini desteklemektedir. Bu amaçla gerçekleştirilen Radyoloji uygulamaları arasında en önemli tetkikler şu şekildedir:

 • BT (Bilgisayarlı Tomografi)Röntgende görünmesi sıkıntılı olan dokuların ve vücudun iç detaylarının görüntülenmesinde etkilidir.
 • Yüksek oranda başarı elde edilen ve en güvenilir tetkikler arasında yer alan diğer bir yöntem ise Ultrasonografi şeklindedir.
 • Güçlü görüntüleme imkanı sağlayan diğer bir yöntem ise mıknatıs içerisindeki radyo dalgalarının kullanılmasına olanak veren MR uygulamasıdır.
 • Memede meydana gelen problemlerin teşhisi için özel olarak kullanılan mamografi ile görüntüleme sağlanmaktadır.
 • Radyoloji alanında yararlanılan görüntüleme uygulamalarında ayrıca gamma ışınlarının kullanılmasına olanak verilmektedir.
 • Girişimsel radyoloji yöntemiyle her türlü biyopsi işlemi yapılabilmektedir.

Radyoloji Hizmetleri Nelerdir?


Son yeniliklerden ve teknolojik gelişmelerden faydalanabileceğiniz Radyoloji bölümünden 7/24 güvenilir sağlık hizmetlerini alabilirsiniz. Bu alanda çalışan sabit personellerin güvenilir, profesyonel ve kaliteli olmasına dikkat edilmektedir. Böylelikle ayrıntılı bir şekilde yanıt verecek olan cihazların sorunsuz şekilde kullanılması sağlanmaktadır. Tedavi gerektiren hastalıkların erken teşhis edilmesinde ve takibin sağlanmasında önemli katkıları bulunan bu alana başvuru yapabilirsiniz. Rutin bir şekilde gerçekleştirilecek kontrollerin sağlanması ile beyin, boyun, kalp ve batın hastalıklarında önemli sonuçlar elde edilmektedir.

Aynı zamanda ameliyata gerek duyulmayan hastalıkların tedavisi için özel müdahale tekniklerinden faydalanılmaktadır. Diğer polikliniklerle sağlam bir bağa sahip olan Radyoloji alanında iyileşme sürelerinin çok daha kısa olduğunu vurgulayabiliriz. Ayrıca hastaların tedavi süreçlerinde konforlu bir şekilde adım atmalarını ve oldukça memnun kalmalarını sağlayan personeller ile hizmet verilmektedir.


Radyoloji Bölümünde Hizmet Veren Doktorlarımız


apex cerrahi

Uzm. Dr. Mustafa YİĞİT