Saç ekimi aşamaları nelerdir?

saç ekimi aşamaları

Saç ekimi aşamaları nelerdir?

Saç ekimi için uygun bir planlamayı ve zamanlamayı gerçekleştirecek olan uzmanlarınızdan her bir aşama hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. İlk etaplardan itibaren sosyal açıdan ve psikolojik bakımdan olumsuz etkilenmemeniz için doğru adımların atılmasına özen gösterilmelidir. Saç ekimine karar verdiğiniz andan itibaren nasıl bir yöntemle tanışacağınızı ve aşamaların neler olduğunu aktaracak olan profesyonel uzmanlarınız sayesinde daha rahat edebilirsiniz.

Saç ekimine karar verdikten sonra araştırmaları ve bilgilendirmeleri elde edebileceğiniz kaynaklar üzerinden hareket etmeniz gerekecektir. Saçınızla ilgili analizleri yaparak ne çeşit bir dökülmeyi yaşadığınızı, neden kaynaklandığını ve nasıl çözüme ulaşacağını sizlerle paylaşacak olan doktorunuz sayesinde ideal adımları atabilirsiniz. En iyi şekilde analizleri gerçekleştirecek olan uzmanlarınızın ücretsiz biçimde hareket edeceğini ve rahatsızlıklarınızın boyutunu değerlendirebileceklerini göreceksiniz.

Saç Ekimi Kimler İçin Uygun Değildir?

Bazı rahatsızlıkları bulunan kişilerin bu işlemler için uygun olmayacağını belirtebiliriz. Hepatit hastalıkları, AIDS hastalığı, ciddi kronik rahatsızlıkları bulunan kişiler, kalp, şeker, karaciğer yetmezliği ve tansiyonu olanlar ile 18 yaşının altında olan bireylerde saç ekimi işlemlerinin tavsiye edilmediğini aktarıyoruz. Bireylerin sağlığını riske atacak her türlü adımdan uzak durulmakta olduğunu vurgulamaktayız. Donör bölgesinde yeterli saç kökü bulunmayan kişiler için saç ekimi sonrasında verimli sonuçlar alınmayacağından bu işlemler önerilmemektedir.

Saç Ekimi Aşamaları Nelerdir?

Yapılacak tüm tetkikler neticesinde hiçbir problem görülmeyen kişiler için 6 aşamadan oluşan işlemlere yer verilmektedir. Bunlar;

1 – Planlama Aşaması

Saç ekiminin komplikasyonlarına dair bilgilendirilecek olan hasta için saç ekimi tasarımına ve planlamasına yer verilmektedir.

2 – Hazırlanma Aşaması

Operasyon bölgesinde hazırlıkların tamamlanmasına özen gösterilen bu aşamada saç kesimi ve traş işlemleri yapılmaktadır. Lokal anestezi yapılarak hastada steril şartlarda hazırlanmasına olanak verilmektedir.

3 – Saç Köklerinin Alınması

Dökülmeyen alanlardan olan enseden başlamak suretiyle kaliteli saç köklerinin alındığı aşamadır. Daha rahat işlem yapılması amacıyla çeşitli sıvı enjekteleri yapılmaktadır. Hasta hiçbir şekilde ağrı hissetmeden saç kökleri toplanmaktadır.

4 – Kanalları Açma Aşaması

Nakledilecek köklere uygun sayıda ve doğrultuda kanalların açılmasına olanak verilmektedir.

5 – Saç Ekimi Aşaması

Uzman doktorlarınızın planlamasına göre saç ekimleri belirli bölgelerden başlayarak gerçekleştirilecekti. Saç ekiminde son aşama olarak görülür ve belirli talimatlara uymanız beklenir.

6 – Saç Ekiminin Tamamlanması

FUE veya PRP işlemlerine göre saç ekiminin tamamlanmasının ardından hastaların belirli sürelerde nelere dikkat etmesi gerektiği aktarılır.

Saç Ekimi Aşamalarından Sonra Süreç Nedir?

Belirli aşamaların tamamlanmasının ardından saç ekimi sonrasında nasıl bir süreçle karşılaşacağınızı merak ediyor olabilirsiniz. İlk üç günlük süreçte çeşitli darbelerden ve olumsuzluklardan korumanız gerekmektedir. Güneşten ve sudan uzak tutmanız gereken saç köklerinin zarar görmemesi için sırt üstü yatmanız önerilmektedir. Aşırı terlemenize neden olabilecek her türlü aktiviteden, sportif faaliyetlerden ve cinsel ilişkilerden uzak durmanız gerekmektedir. Alkol, kafeinli içecek, sigara ve buna benzer çeşitli zararlıların tüketilmemesi gerekecektir. Ayrıca kişilerin 1 günlük süreçte araba kullanmaması ve üç günden önce yıkama yapmaması gerekir. Stresten uzak durmanız, saçlarınıza hiçbir ürün kullanmamanız ve saçlarınızın belirli bir süre oturmasını beklemeniz gerekmektedir.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir